Психологічні поради – як підготуватися до складання НМТ

1. Спочатку підготуй місце для занять. Забери зі столі усі зайві предмети, зручно розклади свої зошити, підручники, ручки тощо;
2. Можна доповнити інтер’єр кімнати жовтим та фіолетовим кольорами, оскільки вони підвищують розумову активність. НЕ потрібно перефарбовувати стіни, а достатньо картини, занавіски, серветки, лампи, тощо. Також цікаво зауважити, що за твердженням вчених запах лимону у вашій кімнаті підвищує розумову працездатність на 20%.
3. Склади план своєї роботи. Перед тим визнач - Хто ти є ? - сова чи жайворонок. Склади план занять на кожен день. Важливо чітко знати, що ти робиш і не говорити усім оточуючим: « Я займаюся чи готуюсь», а « Я вивчаю саме певний розділ, конкретний матеріал»;
4. Починай із найважчого, але посильного. Легше і приємніше залишай на після обіду.
5. Змінюй заняття із відпочинком. Психологи встановили, що оптимальна тривалість заняття 30-40 хв. Максимум уваги досягається після 10-15 хв. від початку роботи. Тривалість перерв у першій половині дня не повинна перевищувати 5-10 хв. У другій половині дня тривалість кожної наступної переви збільшуйте на 5 хв. Не забувай у час відпочинку робити зарядку, займатися спортом, робити короткі прогулянки, допомагати батькам, тобто повністю відволікатися від навчання на короткий час.
6. Тренуйся щоденно робити тести. Роби це із секундоміром.
7. Не потрібно заучувати напам’ять певні тексти, вчися робити короткі записи, нотатки, регулярно їх переглядай.
8. Регулярно повторюйте матеріал, бажано через 10 хв., після того, як ви вивчали новий матеріал, а згодом через добу. Кожне наступне повторення повинно бути коротшим попереднього.
9. Не скорочуйте час на сон. Якщо ви будете спати менше, ніж потрібно вашому організму, це приведе до зниження продуктивності інтелектуальної діяльності, і ви не зможете компенсувати ці втрати, навіть доклавши героїчних зусиль.
10. Займайся самопереконанням. При всій своїй простоті, це є дуже дієва зброя. Повторюй про себе: «Я знаю багато, я спокійний, я впевнений, я розумний і т.д.», «Я напишу добре тестування».

Як подолати тривожність при підготовці до НМТ

1. Зроби свої установки позитивними:

У період інтенсивної підготовки дуже важливо слідкувати за внутрішнім голосом і тим, що він каже. Адже може статися так, що ти потрапиш в безкінечнуспіраль негативних думок. «Мені треба було працювати більше, вчитися краще», «Напевне, я просто дурний і ніколи не зможу це вивчити», «Мені треба добре написати іспит, інакше все пропало» тощо. Такі думки найчастіше є нераціональними і необґрунтованими.

2. Подивися в очі страхові:

Подумайте, які теми є найскладнішими для вас, що ви пропустили і чого боїтеся найбільше. Ці«слабкі місця» треба визнатиі взятися за них у першу чергу. Нам завжди комфортніше починати з найпростіших тем — бо вони знайомі, даються легко, але саме прогалини у знаннях примушують нервуватися найбільше. Тому за місяць до іспиту віддай перевагу найстрашнішим запитанням — їх треба приборкати зараз, а не в останню ніч перед тестом.

3. Створи спеціальний «графік підготовки»:

Збери увесь матеріал, який маєш опанувати чи повторити до іспиту, і розбий його на менші частини, щоб підготовка була послідовною і розпланованою:
1. намагайся цілковито концентруватися на тому, що вивчаєш саме зараз;
2. генеруй запитання після перечитування підручника чи конспектів — так подумки систематизуєш матеріал;
3. візуалізуй інформацію в таблиці, графіки чи mind-maps;
4. чергуй навчання і короткі перерви;
5. не спокушайся на довгі відрізки часу для «втикання у відоси» чи інших непродуктивних пожирачів часу.

4. Уяви сам іспит:

Якщо у тебе вже був досвід дуже нервових іспитів чи контрольних, варто спробувати «практику уявляння»: подумки намалюй себе під час тесту — як ти спокійно входиш у кімнату, сідаєш за стіл, вирішуєш одне за одним усі завдання. Така уявна репетиція — дієвий інструмент боротьби зі стресом, і його активно використовують спортсмени та актори. Але будь дуже переконливим для себе — уявляй не лише предмети довкола себе під час іспиту, а й свій власний спокій, упевненість, відчуття успіху, щоб мозок справді тобі повірив.

5. Знайди свою техніку релаксації:

Пригадай будь-яку іншу подію, що змушує тебе хвилюватися, окрім іспиту — спортивне змагання, виступ на сцені, промова. Як ти зазвичай себе заспокоюєш? Існує безліч технік релаксації:
1. напружувати м’язи на 10 секунд, а потім розслабляти: при цьому треба концентрувати свої думки саме на м’язі, і рухатися поступово від одного до іншого;
2. дихати діафрагмою: це повільне глибоке дихання, коли спершу ти наповнюєш повітрям живіт, далі груди, потім шию, а видихаєш дуже плавно і рівно;
3. guided imagery — керована уява: коли ти уявляєте місце, де можеш бути цілком розслабленим і щасливим і подумки переносиш себе туди.
Важливо спробувати різні техніки і зрозуміти, яка працює саме для тебе, а тоді практикувати її щоразу, коли тривожність зростає.

6. Подолай тестову тривожність самими тестами:

Перемогти тестову тривожність, практикуючи складання тестів— одна з найефективніших стратегій. Що більше тестів (онлайн, тренувальних, імітаційних з певного предмета) складеш, то більш звичним і буденним стане саме тестування. Експертивважають, що навіть практикування довгих періодів повної концентрації і зосередженості значно сприяє спокою студентів перед іспитом. Вивчай структуру тестових завдань попередніх років, щоб зрозуміти, яка частина завдань потребуватиме більше часу і зусиль, засікай свій час виконання. Вправляйся у тестах доти, доки не відчуєш, що відповідаєш на запитання природно і невимушено.

/Files/images/psihologichna_slujba/depositphotos_11415789-stock-photo-globe-notebook-stack-and-pencils.jpg

ЗАПОВІДІ УЧНЯ

· Ти здібний і сильний! Будь упевнений у своїх силах і здібностях.
· Вчися самостійно мислити. Тренуй пам’ять. Більше запитань ”Чому?”
· Постійно шукай практичне застосування своїм знанням.
· Будь завжди уважним до самобуття, потреб, прагнень інших.
· Навчись і умій дружити. Життя без друзів неможливе.
· Проявляй миролюбність, толерантність і милосердя до оточуючих.
· Спори і конфлікти вирішуй з позиції розуму.
· Пробачай тих, хто свідомо або несвідомо став причиною неприємностей.
· Якщо хочеш, щоб поважали тебе, необхідно навчитись поважати інших.
· Прислухайся до думок інших і рахуйся з ними.
· Будь доброзичливим, усміхненим, поступливим.
· Пізнай себе, можливості середовища, тих умов, що тебе оточують, і зроби правильний вибір, визнач свої цілі і зміст життя.

Рекомендації для учасників НМТ - як подолати стрес під час складання тестування

Кiлькiсть переглядiв: 191